Zwiedzanie Pragi za darmo cz. 2
Przedstawiam obiecany ciąg dalszy atrakcji Pragi dostępnych za darmo. Oprócz bardzo interesujących stale otwartych obiektów jak Zamek Praski czy Centrum Architektury CAMP podaję też informację o akcji cyklicznej – Open House. Ten festiwal tylko na chwilę udostępni bezpłatnie sporo praskich atrakcji architektury.
Co można za darmo zobaczyć na Zamku Praskim
Hrad czyli Zamek Praski uznawany jest za największy kompleks zamkowy na świecie i w dużej części dostępny jest za darmo. Ta najważniejsza atrakcja turystyczna Pragi podczas zwiedzania ma sporo do zaoferowania również tym, którzy nie kupią żadnego biletu.
To co szczególnie piękne i cenne na Zamku to darmowy wstęp do Ogrodów Królewskich; tych najstarszych północnych jak i tych dużo młodszych, południowych. W części północnej podziwiać możemy panoramę zamku. Ciekawie prezentuje się system murów obronnych i dodatkowo świetnie widoczna jest monumentalna bryła katedry św.Wita. Z bliska możemy podziwiać renesansowy Belweder czyli Pałacyk Letni Królowej Anny czy niedaleką śpiewająca fontannę. Wśród zieleni możemy dokładnie przyjrzeć się fasadzie renesansowego salonu do gry w piłkę. Znajdziemy na nim ciekawe sgraffito odnawiane w latach 50-tych XX wieku.
Natomiast grody na południowym stoku wzgórza zamkowego oferują piękny spacer wśród niezwykłych drzew i kwitnących kwiatów oraz zachwycające widoki na panoramę Pragi. Dzięki zamysłowi Josipa Plecnika dzisiaj cieszą nas te panoramy, ponieważ to właśnie On obniżył mury zamkowe tak, aby symbolicznie połączyć miasto z Zamkiem. Stało się to w latach 20-tych XX wieku, kiedy Zamek w Pradze został wybrany na siedzibę kancelarii prezydenta Czechosłowacji. Z tych ogrodów zobaczycie nie tylko piękne miasto ale zaskoczy Was również wielkość zabudowy zamkowej. Jak ogromne to są budynki! Spacer po dziedzińcu nie daje nam tego wrażenia.
Zwiedzanie Pragi za darmo cz.1
Do ogrodów warto zejść pięknymi Byczymi Schodami, które znajdują się w rogu 3 dziedzińca. Po zejściu możemy zlokalizować szczególne okno, miejsce dokonania drugiej praskiej defenestracji w 1618 roku. Dziwić się będą niektórzy; jak można spaść z tej wysokości i przeżyć bez większych uszczerbków na zdrowiu?
Po kilku latach ponownie dostępny jest Jeleni wąwóz, na dnie którego płynie potok Brusnice.
Dla tych, którzy pragną spokoju i chwili odosobnienia to doskonałe miejsce, w bezpośrednim sąsiedztwie wielkiej historii i architektury. Można tu odbyć długi spacer naturalną fosą, która od północy broniła dostępu do Zamku. Szczególną uwagę polecam zwrócić na tunel, który jest dziełem współczesnym. Został zaprojektowany przez architekta Josefa Pleskota. Jelenim wąwozem wśród zieleni możemy od Nowego Światu dotrzeć aż na Małą Stranę, w okolice stacji Malostranska.
Oprócz ogrodów, na terenie Zamku Praskiego za darmo możemy też wejść do części katedry św.Vita. Skorzystamy z tej możliwości w godzinach otwarcia katedry, do godziny 17.00 Natomiast po godzinie 17.00. możemy za darmo wejść na Złotą Uliczkę.
Ci, którzy zdecydują się na niedzielną mszę w katedrze św.Vita będą mieli okazję po jej zakończeniu bliżej przyjrzeć się tej przepięknej świątyni. To opcja tylko dla punktualnych, trzeba przyjść na czas. Później katedra zostaje zamknięta na klucz i nie ma możliwości wejścia.
W niedzielę msza w katedrze św. Wita jest o 8.30 i o 10.00.
Centrum Architektury CAMP
Kilka kroków od placu Karola, największego placu targowego średniowiecza, znajduje się założony w XIVw. klasztor Emausy. Budynki klasztoru zostały zniszczone w czasie II wojny światowej podczas bombardowania Drezna. Ten paradoks historii spowodował, że dzisiaj możemy w tym miejscu podziwiać niepowtarzalne betonowe żagle, czy jak twierdzą inni – skrzydła, zakończone złotymi iglicami, które wieńczą neogotycką bryłę kościoła. Autorem tego rozwiązania jest Frantisek Maria Cerny.
Tuż obok znajdziemy Centrum Architektury i Urbanistyki CAMP. Wchodzimy i wita nas przyjemna przestrzeń pełna architektury. Możemy w tym ciekawym wnętrzu lub na pięknym patio napić się kawy. Największą przestrzeń zajmuje sala, w której odbywają się różne wystawy, projekcje, spotkania, pokazywane są prace uczestników konkursów itp. Sporo można się dowiedzieć o rozwoju architektonicznym Pragi, planach rozbudowy czy zagospodarowaniu przestrzeni miejskiej. Fascynująca jest biblioteka, w której można odnaleźć wiele książek o architekturze, sztuce, zrównoważonym rozwoju, kulturze miejskiej i podobnych tematach. Sama siedziba CAMP już godna jest uwagi. Wiele architektonicznych emocji wzbudzały owe budynki w kształcie kostek, projektu Karela Pragera. Wiele dyskusji wzbudzało też ich ulokowanie tuż obok średniowiecznego klasztoru. Po kilku latach prac okolica została zmieniona w przyjemny park gdzie można swobodnie spędzić czas. Właśnie rozpoczęła się w CAMPie ciekawa wystawa fotografii; Iwan Baan „Prague diary”. Wystawę można oglądać do 20.08.2023
Open House Praha – domy otwarte bezpłatnie
Coroczny festiwal Open Hous, umożliwia nam zwiedzić w Pradze to co na co dzień jest niedostępne.
Bogaty program eskaluje w weekend 21.-22. 05. 23 i wtedy otworzy wiele zamkniętych drzwi zupełnie za darmo. Warto sprawdzić program festiwalu i wybrać to co nas interesuje. Nie mamy szans żeby zobaczyć wszystko co festiwal oferuje. Zainteresowanie jest duże, czasami trzeba chwilę poczekać na wejście. Festiwal przyciąga pasjonatów architektury i daje im niepowtarzalną okazję zobaczyć ponad 100 niezwykłych budynków Pragi. Festiwal umożliwia za darmo odkrywać ukryte na co dzień skarby miasta.
Zwiedzanie Pragi za darmo cz.1
Można też odwiedzić budynki rządowe. Po raz pierwszy w ramach festiwalu możemy odwiedzić monumentalny gmach Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej na nabrzeżu Ludvíka Svobody. Ten budynek to dawna siedziba Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji . Zobaczycie nie tylko sale reprezentacyjne i posiedzeń czy gabinet Ministra Transportu, ale także przestrzenie dawnych mieszkań najwyższych przedstawicieli Partii Komunistycznej Republiki Czeskiej. Atrakcją będzie zejście do podziemnego schronu. Festiwal otworzy też bramy późnobarokowego Pałacu Nostica, który dzisiaj jest siedzibą Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.
Wielbiciele urbexu też znajdą coś dla siebie. W ramach festiwalu dostępna będzie nieczynny już kompleks przemysłowy KOH-I-NOOR we Vršovícach. Do niedawna produkowano tu agrafki, naparstki czy słynne „patentki” czyli zatrzaski. Największy budynek pustej fabryki nadal zdobi słynny znak graficzny dziewczyny z zatrzaskiem w oku autorstwa malarza Františka Kupki.
Każdy znajdzie coś dla siebie. Można wspiąć się na kilka wież ciśnień lub dachy i tarasy wieżowców, na przykład na 27. piętro dawnego budynku Motokovu w dzielnicy Pankrac (obecnie City Empiria). Otwarte będą także liczne szkoły i placówki oświatowe, zabytkowe pałace, biura projektowe, hotele, a nawet krematorium.
Kto w tym roku nie zdąży niech wpisze wydarzenie na przyszły rok, to impreza cykliczna.
Warto śledzić informacje kulturalne, Akcji, które udostępniają skarby Pragi za darmo jest sporo. Przed nami jeszcze Noc muzeów oraz Noc Kościołów, ich terminy się zbliżają. Konkretne daty znajdziesz na moim instagramie @po_pradze
Zapraszam do zwiedzania Pragi z przewodnikiem, napisz, zadzwoń dowiedz się więcej