+420 776 280175 | +48 888 742 719
beata@popradze.pl

Jak poruszać się po Pradze?

Z przewodnikiem po Pradze.

Jak poruszać się po Pradze?

Jak poruszać się po Pradze? – odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta; niezależnie czy będziesz oglądać Pragę z przewodnikiem czy samodzielnie, najlepiej poruszać się po Pradze komunikacją miejską. Szczególnie polecam metro i tramwaje, ale nie tylko.

Miasto Praga jest dość rozległe, zajmuje powierzchnię 500 km2. Rozdzielone jest do 22 części miejskich tworzonych przez 76 dzielnic i posiada bardzo dobry system komunikacji miejskiej.
Jest to skoordynowana sieć 3 linii metra o łącznej długości około 60 km oraz linii tramwajowych i autobusowych.

Jak poruszać się po Pradze.

Rozkład jazdy praskiej integrowanej komunikacji miejskiej znajdziesz tutaj: PID

… lub zainstaluj sobie appkę PID Lítačka – świetny rozkład jazdy i możliwość zakupu biletów

Historyczne centrum Pragi, czyli to co najczęściej chcą oglądać turyści jak; Stare Miasto, Mala Strana czy Hradczany są świetnie dostępne komunikacją miejską z najodleglejszych krańców Pragi. Owe 3 linie metra: A – zielona, B – żółta, C – czerwona, krzyżują się na terenie historycznego centrum. Tworzą specyficzny komunikacyjny trójkąt stacji: Muzeum – Mustek – Florenc. W historycznym centrum gęsta jest też sieć linii tramwajowych. Poszukując zakwaterowania zwróćmy uwagę, czy w najbliższej okolicy mamy stację metra, jakąkolwiek, czy przystanek tramwajowy. To bardzo ułatwi poruszanie się po Pradze.

Takie tablice informacyjne znajdziemy na każdej stacji metra w Pradze.

Komunikacja miejska w Pradze funkcjonuje całą dobę.

Metro jeździ codziennie od 5.00 do 24.00. Ostatnie pociągi ze stacji w centrum odjeżdżają chwilę po 24 godzinie. Najczęściej na ostatnie połączenie metra nawiązują połączenia tramwajowe i autobusowe, które dowożą pasażerów do części oddalonych od stacji metra.
Od 00.10 zaczyna obowiązywać nocny rozkład jazdy, tramwajowy i autobusowy.
Metro odpoczywa do 5.00 rano.
Nocne linie oznaczone są numerami, zaczynającymi się od 9.
Jest 9 nocnych linii tramwajowych od 91 do 99. Różnią się trasami w porównaniu do linii dziennych.
W tygodniu nocne tramwaje jeżdżą co 30 minut, w weekendy częściej, co 20 minut.
W samym centrum, na ulicy Lazarska, jest centralny węzeł przesiadkowy nocnych linii tramwajowych.
Nocne autobusy, numeracja od 901 do 916, ich częstotliwość od 30 do 60 minut.

Warto sprawdzić wcześniej jakie nocne połączenia dostępne są w okolicy, w której zamieszkamy. Spacer nocną Pragą, to bowiem wielka atrakcja i na pewno trzeba zobaczyć rozświetlone miasto pod granatowym niebem. Można także wybrać się na nocne zwiedzanie Pragi z przewodnikiem.

Stacja metra linii A – zielonej. Przy nazwie kolor kwadracika podpowiada jaka to linia.

Jeden bilet różne środki transportu

System komunikacji miejskiej w Pradze jest zintegrowany. Oznacza to, że połączenia różnych środków lokomocji nawiązują na siebie. Bilet skasowany w tramwaju ważny jest też w metrze czy autobusie, o ile nie skończy się czas jego ważności.

Bilet dla osoby dorosłej ważny 30 minut kosztuje 30 kcz, ten ważny 90 minut to 40 kcz.
Dostępne są także bilety 24 godzinowe – 120 kcz oraz 72 godzinowe – 330 kcz.
To dane z września 2022. Zaczęto coś mówić o koniecznych podwyżkach.
Dzieci i młodzież do 15 roku życia mają zniżki.
Osoby bardzo dorosłe, po 65 roku życia, też mogą korzystać ze zniżek

Aktualnie obowiązujące ceny i zniżki warto sprawdzić.

Uwaga – można też płynąć!

Do skoordynowanego systemu komunikacji miejskiej zaliczmy też promy na Wełtawie.

Jest 7 przepraw, niektóre czynne jedynie od kwietnia do października inne cały rok. Promem możemy płynąć na bilecie skasowanym w metrze czy tramwaju, o ile jego czas ważności się nie skończył. Jedna z przepraw działa między nabrzeżem Na Výtoni a wyspą Císařská louka.
Tuż obok odpływa prom nie będący częścią systemu komunikacji miejskiej. Z naplavky na Výtoni na smichovskou, musimy kupić osobny bilet w cenie 20 kcz, bezpośrednio na promie. Warto.

Kolejka na Petřin

Zamiast wspinać się pod górę skorzystajmy z udogodnienia i wjedźmy na szczyt wzgórza kolejką. to swego rodzaju atrakcja a też system praskiej komunikacji miejskiej. stacja początkowa znajduje się u stóp wzgórza niedaleko ulicy Ujezd.
Tutaj jednak mamy bilety w innych cenach – jedna jazda 60 kcz.

Ale, ale… jeśli posiadamy bilet 24 lub 72 godzinowy można w ramach tego biletu korzystać też z kolejki na Petřin i jeździć… tam i z powrotem podziwiając Pragę.

Parkowanie w Pradze

Kiedy wybieramy się do Pragi pamiętajmy, że w większości będziemy po mieście poruszać się pieszo lub komunikacją. Nawet jak do miasta dojedziemy własnym samochodem, do oglądania zabytków w centrum Pragi nie będzie zupełnie potrzebny. Nawet może być pewnym ciężarem.
W historycznym centrum istnieje wiele ograniczeń wjazdu i parkowania.

Bardzo mało miejsc parkingowych dostępnych dla wszystkich, nie tylko w historycznym centrum, oraz dość drogo, gdy już takowe miejsce znajdziemy, nie ułatwi nam sprawy.

Jeżeli jednak zdecydujesz się zaparkować w centrum Pragi to doradzam skorzystać z tego adresu: Parkowanie w Pradze

Skorzystaj w Pradze z tramwaju 22 i autobusu 194

Korzystanie z komunikacji miejskiej zapewni nam sprawne i szybkie poruszanie się po mieście.
Ma także wspaniałe walory turystyczno-poznawcze. W Pradze, za bardzo „specjalną” cenę, można podróżować turystycznym autobusem czy tramwajem, czego szczególnie nie polecam. Jednak gorąco namawiam do kupienia biletu i skorzystania z miejskiej komunikacji naziemnej by lepiej poznać miasto. Nie bez znaczenia jest fakt, że w takim tramwaju czy autobusie siedzimy sobie trochę wyżej niż w samochodzie, po prostu dużo więcej i dalej widać.

Szczególnej uwadze polecam tramwaj 22 i 23 oraz autobus nr 194.
Ich trasa jest wybitnie turystyczna, pozwala zapoznać się z wieloma istotnymi zabytkami Pragi.

Magiczna 22 na przystanku Malostranska.

Magiczna 22 a podczas weekendu wzmocniona 23 zapewni nam niezwykłą przejażdżkę. Można wsiąść np. na Placu Pokoju, jak dumnie po polsku nazywa się swojski Mirak czyli nám. Miru (tutaj znajduje się najgłębsza stacja metra w Unii Europejskiej) i pojechać w stronę Bila Hora do przystanku Pohořelec. Na tej trasie przejedziemy między innymi obok placu Karola, Teatru Narodowego, kościoła św.Mikołaja na Malej Strane, Zamku Praskiego. Będziemy przekraczać rzekę mostem Legii czy wspinać się na wzgórze hradczańskie. Cóż za widoki!

Zwiedzanie Pragi z przewodnikiem po polsku.

Dodam tylko, że to dość frekwentowana linia, szczególnie w sobotę czy niedzielę. Ma też niechlubną „zasługę”. Swego czasu na tej linii zdarzało się najwięcej kradzieży kieszonkowych.

Mniej magiczna numerologicznie 194 jest moim niedawnym odkryciem. Ta linia to niewielki autobusik, który pomyka uliczkami Starego Miasta i Malej Strany. Przewiezie nas piękną trasą i cieszyć oczy nasze będzie nieoczekiwanymi, interesującymi zakątkami Pragi. Zachęcam aby skorzystać z całej trasy, od pierwszego – Florenc do ostatniego przystanku – Nemocnice pod Petřinem i to w obie strony. W Pradze jest dużo jednokierunkowych i trasy się różnią!

Gdybyście chcieli zobaczyć miasto z przewodnikiem, zapraszam.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *