Ogrody i parki – zwiedzanie Pragi.
Praskie ogrody od kwietnia do końca października cieszą i zachwycają odwiedzających.
W historycznym centrum miasta znajdziemy klika ciekawych zielonych miejsc. Warto o nich wiedzieć, kiedy zmęczy nas spacerowanie po zatłoczonych historycznych uliczkach Pragi.
ZWIEDZANIE PRAGI Z PRZEWODNIKIEM
Kwiecień to bardzo specjalny czas w Pradze. Miasto chowa się najpierw w zielonej mgle pąków i listeczków, które szybko zamieniają się w zielony gąszcz. Już nie wszystkie szczegóły architektury będą widoczne. Jednocześnie właśnie w kwietniu otwierają się praskie ogrody, które będą cieszyć i zachwycać odwiedzających do końca października. Tereny zielone zajmują 25 % powierzchni miasta; parki, ogrody, sady, winnice i… lasy z leśniczówkami. Sporo pięknych zielonych miejsc znajduje się w samym centrum miasta i dlatego wędrując po historycznym centrum Pragi warto o nich wiedzieć i z nich skorzystać.
Które ogrody i parki warto odwiedzić podczas spacerów po Pradze?
W turystycznym centrum.
Oczywiście, na uwagę zasługują Ogrody królewskie na terenie Zamku Praskiego na Hradčanach. Dla zwyczajnych śmiertelników udostępniono je dopiero 1990 roku. Możemy dziękować pani Oldze Havlovej i prezydentowi Vaclavovi Havlovi. To właśnie na życzenie pani Olgi, prezydent udostępnił ogrody wszystkim. Dziękuję, szczególnie, że te wyjątkowe miejsca dostępne są za darmo.
Te najstarsze, z północnej strony kompleksu zamkowego, założone były na początku XVI wieku.
W nich znajduje się Belweder, przepiękny renesansowy pałacyk letni królowej Anny. Ma niezwykły dach w kształcie łodzi położonej do góry dnem. Uważany jest za najpiękniejszą renesansową budowlę pałacową, która powstała na północ od Alp. Jest tutaj też renesansowy pawilon do gry w piłkę, z którego korzystał niezwykły cesarz Rudolf II. Fasadę pokrywa sgraffito, gdzie możemy natknąć się na elementy zupełnie nie związane z renesansem. Spróbujcie zabawić się w detektywa i znaleźć… sierp i młot.
Zwiedzanie Pragi z przewodnikiem po polsku.
Ogrody to też specjalny drzewostan, możemy tu znaleźć między innymi sekwoję chińską.
Warto dodać, że to właśnie w tych ogrodach zakwitły po raz pierwszy w Europie tulipany, a było to w latach 60-tych XVI w.
Ogrody południowe Zamku Praskiego, to wspaniały teren spacerowy. Możemy tu podziwiać niezwykła panoramę Pragi, zabudowania zamkowe i roślinność. Są ławeczki, maleńka, trochę ukryta kawiarnia. Ogrody w tym kształcie powstały dość późno, ich ostateczny wygląd, który możemy podziwiać dzisiaj, został ustalony w latach 20-tych XX w. Wtedy to zamek stał się siedzibą najwyższych władz nowo powstałego państwa – Czechosłowacji. Jože Plečnik wpłynął na ich dzisiejszy wygląd i połączył je z 3 dziedzińcem zamkowym pięknymi Byczymi Schodami. Stworzył taras widokowy na południowym zboczu wzgórza hradczańskiego i ustawił piramidę czy wielką granitową misę.
Ogrody Senatu
Ogrody pałacu Valdštejna – Valdštejnská zahrada
Barokowy pałac na Malej Stranie jest dzisiaj siedzibą Senatu Republiki Czeskiej ale ogrody są dostępne dla wszystkich chętnych i bez opłat.
Ogrody zachwycają zwiedzających.
Znajduje się tutaj przepiękna sala terenna, aleja renesansowych rzeźb holenderskiego rzeźbiarza Adriana de Veries. Jest też sadzawka, w której pływają tłuste karpie. Po ogrodzie wędrują pawie; kolorowe i albinosy. Kwitną magnolie czy chwilę później czerwone kasztany. Wyjątkowość tego praskiego ogrodu podkreśla ściana sztucznej groty, która przyciąga naszą uwagę już ze wzgórza hradczańskiego. Na pewno warto wstąpić. Wejście z ul.Letenskiej lub tuż obok stacji metra Malostranska. W gorący letni dzień nie znajdziemy tu jednak zbyt wiele cienia.
Vojanove sady
niedaleko brzegu Wełtawy, na Malej Strane. Schowane za wysokim białym ogrodzeniem. Ciche, zielone miejsce, bez tłumów i opłaty wstępu …
Można się tu schronić i odpocząć podczas wędrówki po turystycznych atrakcjach miasta. Kiedyś były tu ogrody pałacu biskupiego, który zniszczony został na początku XV. w podczas niepokojów husyckich. Ogrody zostały.
Zwiedzania Pragi z miejscowym przewodnikiem
Ogrody Vrtbovske,
znajdują się też na Malej Strane. Wejście od ulicy Karmelickiej, dość niepozorne, łatwo przegapić. Tarasowy barokowy ogród uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie środkowej. Zbudowany na początku XVIII w. przeszedł poważną rekonstrukcję w XX wieku i po długiej przerwie został otwarty dla zainteresowanych. A jest co podziwiać, bogaty barokowy wystrój kamienne wazy, rzeźby antycznych Bogów od niezwykłego rzeźbiarza Matyasa Brauna. Tarasy ogrodu rozmieszczone są na zboczu Petrina, praskiego wzgórza, i zapewniają przepiękne widoki na zamek praski czy Małą Stranę. W sezonie 2019/2020 ogród Vrtbów wygrał konkurs na najpiękniejszy ogród w Europie. Wstęp płatny.
Frantiskanska Zahradka -Ogród Franciszkanów
ukryty tuż obok ruchliwego placu Vaclava. Można skrócić sobie drogę lub wejść aby odpocząć. Spokój, cisza, śpiew ptaków i zieleń. Zupełnie inne tempo. Kwitną róże, akacje. Pięknie z ogrodu widać niezwykłą praską świątynię – kościół Matki Boskiej Śnieżnej. Kiedyś kościół widoczny był z placu Vaclava, dzisiaj schowany za zabudową z początku XX w. Znajdziemy tu też plac zabaw dla dzieci, kawiarnię, również małe fontanny.
Nie zapominajmy o parkach – przewodnik praski.
Uwielbiam praskie parki, dostępne dla spacerowiczów okrągły rok, które w ciepłe dni zamieniają się w piknikowe łąki. Możemy chodzić, siedzieć, leżeć na trawnikach.
Zbocza wzgórza wspominanego już Petrina to wielki park przechodzący w ogólnodostępny sad. Mało tutaj turystów, dużo miejsca i zieleni, piękne widoki na Pragę. W sezonie dodatkowo możemy spróbować owoców z sadu.
Park na wyspie Kampa, między głównym korytem Wełtawy a kanałem Certovka. Wielkie drzewa, trawnik do deptania, plac zabaw dla dzieci, kawiarnie i piwiarnie na wyciągnięcie ręki. Może nie w samotności, ale daje szanse na odpoczynek.
Tereny zielone trochę dalej od centrum – zwiedzanie Pragi
Przepiękne miejsca, troszkę dalej od historycznego centrum to parki;
Letna gdzie możemy z kufelkiem piwa zasiąść w ogródku i podziwiać spektakularną panoramę Pragi. Możemy wejść na postument na którym drzewiej stał Stalin, nie osobiście, jako pomnik.
Stromovka – kiedyś królewskie tereny łowieckie. Dziś przepiękne tereny spacerowo-piknikowe.
Na pewno oba te miejsca są warte odwiedzenia.
Zoo – praski ogród zoologiczny, ulokowany w dzielnicy Troja, otwarty jest cały rok i plasuje się na 4 miejscu światowego rankingu.
Urozmaicone krajobrazowo tereny spacerowe tuż przy Wełtawie, ciekawe pawilony prezentujące egzotyczne zwierzęta.
Zoo można polecić wszystkim , dużym i małym, nie tylko miłośnikom zwierząt.
Zapraszam do zwiedzania Pragi z miejscowym przewodnikiem. Pomoże lepiej poznać topografię miasta, jego najciekawsze zakątki, da podstawy do samodzielnego eksplorowania i wędrówek.
2 komentarze
[…] warto wiedzieć, że część kompleksu klasztornego dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich […]
[…] którzy nie kupią żadnego biletu.To co szczególnie piękne i cenne na Zamku to darmowy wstęp do Ogrodów Królewskich; tych najstarszych północnych jak i tych dużo młodszych, południowych. W części północnej […]
Możliwość komentowania została wyłączona.