+420 776 280175 | +48 888 742 719
beata@popradze.pl

Zwiedzanie Pragi za darmo cz. 1

Z przewodnikiem po Pradze.

Zwiedzanie Pragi za darmo cz. 1

Praga za darmo, klasztor św.Agnieszki, gotycka Praga z przewodnikiem

Trzy miejsca w Pradze, które możesz odwiedzić bez biletu

Praga to miasto, które całe jest jak wielka atrakcja turystyczna. Już spacer jej ulicami, oglądanie budynków z różnych epok, kościołów czy pięknych panoram Pragi przynosi wiele pozytywnych emocji.

Możemy wędrować wąskimi uliczkami i szerokimi alejami, iść wzdłuż rzeki, czy ją przekraczać po mostach i cieszyć oczy widokami. Wszystkie te ulice, bulwary, mosty są oczywiście ogólnodostępne, dzięki temu już spacer po mieście możemy potraktować jako zwiedzanie Pragi za darmo.

Warto wiedzieć, że wędrując po Pradze możemy odwiedzić wiele interesujących miejsc nie płacąc ani grosza. Poniżej podaję 3 ciekawe miejsca, które po pierwsze nie są bardzo licznie odwiedzane przez turystów przybywających do Pragi a po drugie dostępne są bez biletu. Miejsca te bowiem znajdują się poza głównym turystycznym szlakiem i zapewne przez to nie zostały całkiem odkryte.


1. Klasztor św. Agnieszki

Klasztor Na Františku położony w pobliżu rzeki, w historycznej części Starego Miasta to wyjątkowo cenny historycznie i architektonicznie zespół klasztorny. Pomimo upływu czasu zachowały się tutaj jedne z najstarszych gotyckich budowli w Pradze. Dziś nosi imię swojej fundatorki, księżniczki z Przemyślidów, św. Agnieszki z Czech.

Klasztor św.Agnieszki w Pradze zwiedzaj za darmo, gotyckie najstarsze zabudowania, Praga z przewodnikiem

Pierwotny klasztor powstał prawdopodobnie już w 1231 roku, jednak jego budowa i rozwój zabrała kolejnych 50 lat. Księżniczka Agnieszka, uznawana za jego założycielkę,  była córką króla Przemysła Otokara I i z tej przyczyny przy zakładaniu i budowie klasztoru skorzystała z hojnego wsparcia rodziny królewskiej. Szczególnie mocno mogła liczyć na swojego brata, króla Vaclava I. Ponadto wkrótce po rozpoczęciu budowy sama do klasztoru wstąpiła i została jego matką przełożoną.

Gotycki klasztor Na Frantiszku, glaeria Narodowa w Pradze, trasa zwiedzania za darmo
gotyckie wnętrza klasztoru św.Agnieszki, zwiedzanie Pragi za darmo

Klasztor stał się świadkiem koronacji królewskich i królewskich pogrzebów, miejscem wiecznego spoczynku władców królewskiego rodu Przemyślidów jak również samej św. Agnieszki Czeskiej.

Dodatkowo warto wiedzieć, że część kompleksu klasztornego dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich chętnych.

krużganki klasztorne, trasa zwiedzania za darmo Praga św.Agnieszka
Część trasy zwiedzania dostępna za darmo, klasztor św.Agnieszki

Parter zespołu klasztornego zajmuje ciekawa trasa zwiedzania poświęcona historii powstania klasztoru i jego fundatorce. W dodatku dostępna jest do zwiedzania za darmo. W efekcie możemy spacerować po średniowiecznych krużgankach rajskiego ogrodu, podziwiać jedne z najstarszych gotyckich sklepień w kaplicy Panny Marii i kościoła Chrystusa Zbawcy i jednocześnie spróbować się przenieść w wyobraźni do czasów świetności klasztoru.

Trasa wiedzie przez czarną kuchnię czy refektarz gdzie oglądamy fragmenty architektury z czasów budowy klasztoru przy tym dowiadujemy się szczegółów z życia jego założycielki.

PRZEWODNIK PO PRADZE


Podczas zwiedzania architektury klasztoru św. Agnieszki, możemy też z bliska przyglądać się, a nawet dotykać, niektórych z najbardziej znanych dzieł rzeźbiarskich Pragi.

Przez cały rok dostępne są oba ogrody klasztorne, gdzie na dodatek oko cieszyć będą rzeźby i instalacje współczesnych czeskich artystów. Ogrody te również możemy zwiedzić za darmo.

kolekcja rzeźļ zwiedzanie za darmo w klasztorze św.Agnieszki w Pradze, przewodnik po polski
ogród klasztoru dostępny za darmo Praga zwiedzanie klasztoru św.Agnieszki

W części płatnej klasztoru św. Agnieszki przede wszystkim znajduje się jedna z bogatszych kolekcji sztuki średniowiecza. Niewiele jest miejsc na świecie gdzie można podziwiać tak bogatą kolekcję gotyckiej rzeźby. Niezwykle piękne są te Madonny, rozważcie bilety do zbiorów. Cała reszta trasy historycznej klasztoru św. Agnieszki dostępna jest bez biletu.

2. Praskie Jezulatko

kościół Karmelitów Praga, wstęĻ bezpąłtny Praga ul.Karmelicka
Kościół Karmelitów wejście

Na Małej Stranie w Pradze, u stóp wzgórza Petřin stoi sobie kościół. Postawili go niemieccy Luteranie w 1613 roku. W okresie habsburskich represji w efekcie bitwy na Białej Górze, świątynia przeszła w ręce Karmelitów Bosych. Stało się to po 1624 roku. Karmelici zostali sprowadzeni aż z habsburskiej wówczas Hiszpanii. Bardzo bogate, pięknie zdobione barokowe wnętrze świątyni pochodzi z XVIII w.

ołtarz główny kościół Karmelitów Praga, zwiedzaj za darmo
wnętrze kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej, barokowa Praga za darmo

Współcześnie kościół Panny Marii Zwycięskiej jest jednym z niewielu kościołów w Pradze otwartych na co dzień. Świątynia ta słynie z cudownej figury dzieciątka Jezus. Wnętrze dostępne jest w zasadzie każdego dnia zupełnie za darmo. Grzechem byłoby nie odwiedzić tego kościoła jak również nie zobaczyć słynnego na całym świecie Jezulatka czyli figurki Dzieciątka Jezus z Pragi. Figurka, nazywana także Bambini di Praga, pochodzi z XVI wieku i przybyła do Czech, tak jak i Karmelici, z Hiszpanii.

ZWIEDZANIE PRAGI Z PRZEWODNIKIEM

Jednakże figurka nie przyjechała wraz z zakonnikami, Jezulatko pokonało inną drogę. Z Hiszpanii do Czech przybyła w XVI w. księżna Maria Manriquez de Lara, która poślubiła pana Vratislava z Pernštejna. Między wieloma pięknymi rzeczami w swojej wyprawie ślubnej przywiozła niewielką figurkę Dzieciątka Jezus. W ręce Karmelitów figurka trafiła dopiero w 1628 roku, podarowała ją bogata szlachcianka Poliksena z Lobkovic. Owa szlachcianka była córką hiszpańskiej księżnej de Lara, a figurkę dzieciątka otrzymała od swojej matki w darze ślubnym.

woskowa figurka Jezulatka, kościół Karmelitów Praga, zwiedzaj za darmo z przewodnikiem
Ołtarz boczny z figurką Jezulatka

Figurę Jezulatka można oglądać w bocznym ołtarzu, w prawo od nawy głównej. Zamknięta jest w srebrnej skrzyni ołtarzowej, nad głową ma złoconą koronę i nosi prawdziwie królewskie szaty.

Ta niezwykła figurka, wykonana została przez nieznanego artystę z drzewa i pokryta modelowanym woskiem. Mierzy 47 cm wysokości i umieszczona jest w srebrnym tubusie, co ułatwia manipulacje i przebieranie figurki.
Figurka jest przebierana w szaty, których barwa odpowiada danemu okresowi kalendarza liturgicznego. Kolekcja szatek zawiera ponad 300 sztuk.

ZWIEDZANIE PRAGI za DARMO

Jezulatko przyciąga do Pragi tłumy pielgrzymów z całego świata, głównie z krajów hiszpańsko języcznych. Ludzie tutaj proszą o pomoc, uzdrowienie, szczególnie często wnoszone są prośby związane z macierzyństwem.
Tymczasem w kościele znajdziemy też małe muzeum poświęcone cudownej figurce Jezulatka i jego garderobie.
Wnętrza kościoła jak i muzeum Jezulatka w godzinach otwarcia kościoła od 8:30 do 18.00 można w Pradze zwiedzić za darmo.

3. Vyszehrad

Wzgórze Wyszhrad, kościół Piotra i Pawła na Vysehradzie, cmentarz na Vysehradzie, zwiedzanie Pragi za darmo
Diableksie kamienie na Vyszehradzie, Praga z przewodnikiem, zwiedzaj Vyszehrad za darmo

Vyszehrad to wzgórze nad rzeką Wełtawą owiane wieloma niezwykłymi legendami. Nazwę możemy przetłumaczyć jako gród na wysokości. Tutaj lokuje się prapoczątki Pragi, umiejscawiając na Vyszehradzie pierwszą Przemyślidzką siedzibę książęcą, starszą od Zamku Hradczańskiego.

Nie jest to prawdą, jednak w niczym to nie przeszkadza aby odwiedzić to ważne dla czeskiej historii miejsce.

Znajdowała się tutaj siedziba książęca i królewska od XI wieku, kiedy swój pałac wybudował książę Vratislav II i jednocześnie pierwszy król, znany jako Vratislav I. Do przeprowadzki ze wzgórza hradczańskiego doprowadził jego spór z bratem Jaromirem ówczesnym biskupem praskim.

Praga Vysehrad, mury obronne, zwiedzaj Pragę z przewodnikiem
tajemnicza Praga, Vysehrad z przewodnikiem po Pradze
widok ze wzgórza Vyszehradu, siedziba książęca, Praga wzgórze, zwiedzaj Pragę za darmo ,

Z Vyszehradu na Hradczany

Ośrodek władzy z Vyszehradu – na Hradczany powrócił po więcej niż 70 latach. Przetrwało jednakże specjalne znaczenie tego miejsca. Szczególną rolę nadał mu Karol IV kiedy wciągnął Vyszehrad w granice Nowego Miasta. Dodatkowo przebudował i ulokował na Vyszehradzie pałac dla Królowej Matki. Z powodu wojen husyckich Wyszehrad obrócił się w zgliszcza, a kolejny nowy rozdział napisał barok, kiedy wybudowano tutaj wielką twierdzę obronną.

Brama prowadząca do barokowej twierdzy Vysehrad zobacz za darmo
Brama Leopolda

Dzisiaj te piękne tereny parkowo-spacerowe dostępne są bez opłat i biletów. Barokowa twierdza daje nam szansę na podziwianie miasta i rzeki kiedy spacerujemy po jej bastionach. Możemy odnaleźć architektoniczne pamiątki z początków Pragi jak najstarsza romańska rotunda św.Marcina, zarys pałacu królewskiego czy bazyliki św.Wawrzyńca.

Kościół św.Piotra i Pawła

Pięknie prezentuje się regotyzowany kościół św.Piotra i Pawła z charakterystycznymi widocznymi z daleka wieżami. Wieże te szczególnie pięknie wyglądają po zmroku, przypominają lampiony.

kościół Piotra i Pawła, Praha Vysehrad, zobacz Praga z przewodnikiem
drzwi Pragi, Vysehrad kościół Piotra i Pawła wycieczka po Pradze z przewodnikiem
Rotunda św.Marcina Praga Vysehrad zwiedzaj z przewodnikiem

Wielką atrakcją Vyszehradu, która przyciąga wielu turystów z zagranicy i Czechów, jest niezwykły cmentarz. Spoczywają na nim najwybitniejsze postaci czeskiej kultury. Cmentarz jest galerią sztuki cmentarnej, prawdziwym muzeum pod gołym niebem. Dojmująco zachwycające są artystyczne nagrobki i grobowce upamiętniające wybitne rodziny czy postaci zasłużone dla kultury i sztuki. Znajdziemy tam groby pisarzy od Jana Nerudy przez braci Čapków, wielkich kompozytorów Antonina Dvořáka czy Bedricha Smetany, aktora Vlasty Buriana, poety Nezvala.

Cmentarz w Pradze Vysehrad co zobaczyć w Pradze
Slavin cmentarz na Vyszehradzie, zwiedzaj w Pradze za darmo
Nagrobek na cmentarzu w Pradze, Vyszehrad, Praga za darmo

Takich miejsc dostępnych bez biletu jest w Pradze więcej. W kolejnej części tego cyklu przedstawię inne propozycje zwiedzania Pragi za darmo.
W rzeczywistości w Pradze możesz skorzystać z bezpłatnego wstępu lub znacznych zniżek na wiele specjalnych wydarzeń kulturalnych. Takimi wydarzeniem jest Praska Noc Muzeów, Dni Domów Otwartych – Open House, Noc Kościołów i wiele innych. Ich termin się zbliża. Konkretne daty znajdziesz na moim instagramie @po_pradze

Zapraszam do zwiedzania Pragi z przewodnikiem, napisz, zadzwoń, dowiedz się więcej.

 

4 komentarze

  1. […] Nie zapominajmy o parkach – przewodnik praski. […]

  2. […] Możemy wędrować wąskimi uliczkami i szerokimi alejami, iść wzdłuż rzeki, czy ją przekraczać po mostach i cieszyć oczy widokami. Wszystkie te ulice, bulwary, mosty są oczywiście ogólnodostępne, dzięki temu już spacer po mieście możemy potraktować jako zwiedzanie Pragi za darmo. […]

    • Alicja pisze:

      Dzień dobry, 20 i 21 mają będziemy po raz pierwszy w Pradze, chcielibyśmy przewodnika na ok 3godz –
      2 osoby dorosłe i dziecko 12 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *