+420 776 280175 | +48 888 742 719
beata@popradze.pl

Co trzeba zobaczyć w Pradze.

Z przewodnikiem po Pradze.

Co trzeba zobaczyć w Pradze.

Sprawdź jakie są największe atrakcje czeskiej stolicy, to co trzeba zobaczyć w Pradze, co jest najliczniej odwiedzane przez turystów dzisiaj, ale i w starych przewodnikach polecane jako zacne atrakcje.

Jak oglądać i poznawać Pragę?

Pragę można poznawać na wiele sposobów. Idealnie kiedy możemy poświęcić jej trochę czasu albo przyjechać do Pragi kilkukrotnie. Pięknie jest wędrować tam gdzie nas nogi poniosą, cieszyć oczy pięknem miasta niekoniecznie wiele o nim wiedząc. Odkrywać tajemnicze zakątki, nasiąkać atmosferą poszczególnych dzielnic i ulic. Ja tak poznawałam Pragę, ale miałam na to bardzo wiele czasu, kilkanaście lat…

Kiedy jednak czas, który możemy spędzić w mieście jest ograniczony, warto do poznawania miasta podejść bardziej metodycznie. Praga ma bardzo wiele do zaoferowania i zasługuje na to by spróbować trochę zgłębić jej bogactwa.

Absolutnie nie zniechęcam do wałęsania się po Pradze, do spacerów bez planu. Zrób to koniecznie, bo to niezwykłe przeżycie. Jednak namawiam także do spaceru z przewodnikiem – kimś kto zna i kocha to miasto.
Taka wycieczka pozwoli poznać Pragę, historię jej powstawania i rozwoju. Przewodnik pokaże miejsca najważniejsze i opowie dlaczego są najważniejsze. Przewodnik zadba o to abyś znalazł te najbardziej magiczne miejsca Pragi. Wskaże ciekawe szczegóły, przybliży topografię miasta, da podstawy do samodzielnego eksplorowania i wędrówek.

Zachęcam do korzystania z usług miejscowych przewodników po Pradze, są jej wielbicielami i z przyjemnością będą ją pokazywać.

Mala Strana, kościół św.Mikołaja. Widok z Zamku na Hradczanach w Pradze. zobacz z przewodnikiem
Panorama Pragi, widok ze wzgórza zamkowego.

Co koniecznie zwiedzić w Pradze?

Poniżej krótko przedstawiam to co w Pradze najbardziej znane, miejsca oczywiste, dobrze widoczne i najliczniej odwiedzane przez turystów. Najczęściej znajdują się na trasie wycieczek tych, którzy do Pragi przyjadą po raz pierwszy.
Miejsca te w pełni na to zainteresowanie zasługują, należą do najważniejszych zabytków Pragi. Można je poznać powierzchownie lub wniknąć w niezwykłą historię tych miejsc jak i ludzi z nimi związanych.

Zamek Praski największy kompleks zamkowy na świecie

Nocna Praga, rzeka Vltava. oświetlony Zamek królewski w Pradze. Panorama Hradczan i Malej Strany. Nocne zwiedzanie pragi z przewodnikiem
Widok na Zamek Praski z mostu Karola

Zamek na Hradczanach czyli Hrad góruje nad miastem i widoczny jest z wielu, nawet całkiem odległych miejsc. Jest majestatyczną siedzibą najwyższych władz od początku powstania państwowości czeskiej. Niezwykły kompleks architektoniczny, gdzie wokół 3 dziedzińców ulokowano wspaniałą zabudowę pałacową i niezwykłe świątynie. Zamek Praski na Hradczanach to największy kompleks zamkowy na świecie. To również niezwykłe ogrody królewskie i wspaniałe widoki na miasto.

Jeleni wąwóz na Zamku. Hradczany widok na katedrę św. Wita. Wieża Michulka
Zamek Praski, widok na katedrę św. Wita
Brama gigantów, wejście na teren Zamku Praskiego Hrad kancelaria prezydenta, straż zamkowa , zmiana warty na Zamku Praskim
Brama prowadząca na I dziedziniec Zamku Praskiego

To właśnie tu, na Hradczanach, wznosi się najważniejszy i zarazem największy praski kościół.

Katedra sv. Vita wyrasta w środku kompleksu zamkowego

Dumny symbol państwa i narodu czeskiego. Budowana była prawie 600 lat! Miejsce spoczynku wybitnych królów i świętych. Piękna gotycka architektura. Możemy podziwiać kunszt XIV. wiecznych budowniczych katedry jak i tych bardziej współczesnych. Przyglądać się architektonicznym detalom, docenić artystyczny smak czternastowiecznej mozaiki Złotej Bramy jak i dwudziestowiecznych witraży, zdobiących monumentalne katedralne okna.

widok  III dziedzińca zamku w Pradze. Widok na katedrę od strony południowej. Średniowieczna wieża katedry św. Wita. Zwiedzaj zamek w Pradze z przewodnikiem.
Katedra św.Vita, Wacława i Wojciecha

Ukryta Złota Uliczka

Wąska, krótka, schowana uliczka, ale i tak prawie każdy, kto na Hrad przybywa o niej słyszał i chce ją zobaczyć. To sceneria jak z bajki, maleńkie kolorowe domki owiane niezwykłymi legendami o tajemniczych alchemikach Rudolfa II. Złota Uliczka bardzo popularna była w latach 20-tych XX w. i wtedy zamieszkiwali na niej artyści i wróżki.

Kompleks Zamku Praskiego, miejsca dostępne z biletem. Legendarna uliczka alchemików. Złota uliczka, miejsce z wyjątkowym Genius Loci, miejsce zamieszkania artystów i wróżki.
Złota Uliczka, najmniejszy domek i do tego z ogródkiem

Dzisiaj miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów i w tym tłumie trochę ginie magia tego miejsca. Warto zobaczyć Złota Uliczkę po zmroku, kiedy na terenie zamku jest już znacznie mniej ludzi. Dostępna jest wtedy bez biletu, zupełnie za darmo.

Malownicza Malá Strana

Malostranske namesti, wieża kościoła św. Tomasza idok na Malostranską Besdę kiedyś ratusz miasta Mala Strana. Przewodnik w Pradze
Tramwaj 22 na rynku Malej Strany
Widok na miasto praskie Mala Strana, w panoramie dominuje kościół św.Mikołaja - perła baroku w Pradze. Po Pradze z przewodnikiem.
Dachy Malej Strany

Malá Strana z rynkiem i jego dominantą kościołem św.Mikołaja to jeden z głównych punktów programu głównego szlaku turystycznego. Dzisiaj to dzielnica dyplomatyczno-rządowa i ma do zaoferowania znacznie więcej niż okolice rynku. To tutaj swoje siedziby mają Kancelaria Rządu, Sejm i Senat oraz wiele ministerstw. Tutaj też ulokowana jest większość ambasad, również Ambasada Polska w pałacu Furstenbergów. Malá Strana to także malownicze uliczki, tajemnicze zakątki, słynne kościoły i szlacheckie pałace z ogrodami.
Ta niezwykła zabudowa pozwala nam przenieść się do atmosfery XVIII w. Mala Strana bowiem zachowała swój niezwykły charakter z tamtego okresu i wędrówki po jej uliczkach to jak powrót do przeszłości Pragi.

Rynek Malej Strany. Praga w nocy. Jedyne drzewo na rynku. Platan przed siedzibą Sejmu RCz. Kościół św. Mikołaja w Pradze
Kościół św. Mikołaja na rynku Malej Strany

Most Karola – wielka magia Pragi

Praski most Karola jest szóstym najwspanialszym zabytkiem świata według – rankingu portalu Tripadvisor. W tej pierwszej dziesiątce znalazł się obok Fontanny di Trevi w Rzymie, katedry Sagrada Familia w Barcelonie czy paryskiej katedry Notre-Dame.

Wełtawa, widok na most Karola, najstarszy most Pragi. Staromiejska wieża mostu Karola. Panorama Starego Miasta w Pradze.
Most Karola, widok od strony Malej Strany

Jest to najstarszy most w Pradze, jeden z najstarszych kamiennych mostów Europy. Średniowieczna okazała budowla otwarta została w 1402 roku, po 45 latach budowy. Szczególnie magicznie prezentuje się data rozpoczęcia jego budowy. Ponoć wyznaczona została przez astrologa królewskiego na rok 1357 dzień 9.7. godzinę 5. 31.
Kiedyś nazywany mostem „Praskim” czy „Kamiennym”, dzisiaj nosi imię władcy, który zadecydował o rozpoczęciu jego budowy, czeskiego króla Karola IV.

„Najpiękniejszy, wyjątkowy, w nocy czarodziejski i tajemniczy.” tak opisywany jest przez odwiedzających go tysiącami turystów.

Noc na moście Karola. Widok na średniowieczną wieżę mostu Karola.
Nocny most Karola, magiczny z niezwykła atmosferą

Most Karola to niezwykła, 520 metrów długa, galeria pod gołym niebem. Wspaniałe widoki na panoramę miasta, zmieniające się w zależności od pory dnia czy nocy. Barokowe, pełne emocji rzeźby świętych zdobiące most, podkreślają magiczną i tajemniczą atmosferę tego miejsca. Wędrujący po moście, oczarowani nim ludzie, zazwyczaj nie są mieszkańcami miasta. Most dzisiaj jest wielką atrakcją turystyczną a miejscowi niechętnie przeciskają się przez tłumy. Współcześni artyści; rysownicy, karykaturzyści i muzycy tę niezwykłą atmosferę dopełniają. Zwiedzanie mostu Karola z miejscowym przewodnikiem pozwoli nam poznać prawie wszystkie jego tajemnice. Zdradzi nam też sposób na spełnienie marzeń – jest na moście takie miejsce, które dzięki odpowiednim rytuałom może nam w tym pomóc …

most Karola, magiczne miejsca. Ozdobna krata przypomina miejsce, z którego zrzucono do Wełtawy późniejszego świętego Jana Nepomuckiego. Przewodnik po Pradze
Karata na moście Karola, upamiętnia miejsce zrzucenia do rzeki Jana Nepomucena

Rynek Starego Miasta – Staromák

To miejsce narodzin Pragi. Targowisko, gdzie w XI. wieku kupcy z całego świata spotykali się by wymieniać swoje towary. Do Pragi przybywano między innymi po skóry, broń i niewolników….
Dzisiaj rzesze turystów podziwiają niezwykłe miasto, które wokół tego miejsca wyrosło. Stojąc na środku rynku, obracając się wokół własnej osi, możemy podziwiać dzieła kilku wieków architektury od gotyku, przez renesans, barok aż do secesji.

Kościół Tyński, dorożka na rynku Starego Miasta. Zachód słońca w Pradze
Rynek Starego Miasta praskiego, widok na kościół Tyński

Astronomiczny zegar Orloj

Na samym środku rynku stoi ratusz z wielką atrakcją Pragi – zegarem, który zdobi ścianę wieży ratusza od strony południowej. O każdej pełnej godzinie gromadzi się pod Orlojem tłum ciekawskich. Czekają na niezwykłe widowisko, podczas którego zegarowy mechanizm prezentuje się w pełnej krasie.

Zegar zdobi wieżę ratusza już od 1410 roku. To trzeci tego typu mechanizm w Europie. Jego tarcza jest piękna i dość skomplikowana. Podzielona na część dnia, nocy, wschodów i zachodów słońca. Pokazuje położenie słońca w zależności od pory roku, widoczne są fazy księżyca, mierzy czas staroczeski, babiloński i gwiezdny.

Nie tak łatwo odczytać godzinę. Trzeba zwrócić uwagę na położenie złotej rączki względem cyfr rzymskich.

Bogato zdobiona jest też okolica tarczy zegara, figury, kamienne rzeźbiarskie ornamenty fantastycznej fauny i flory. Jest też kamienny anioł, złoty kogut i dwa okienka, które otwierają się o pełnej godzinie. Właśnie na to co się w nich ukaże czeka zgromadzony tłum.

Ratusz Starego Miasta Praga, Renesansowe okno z napisem Praga stolica królestwa,
Rynek w Pradze, stare niasto, słynny zegar astronomiczny. Zegar Orloj w Pradze.
Wieża ratusza Starego Miasta Praga. widok na kaplice ratusza i spalone w czasie wojny skrzydło neogotyckie. Praga z przewodnikiem po polsku.

Stare Nowe Miasto

Plac Wacława, Václavské náměstí, czy jak mówią prażanie –Václavák to plac targowy, który był kiedyś końskim targiem. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy założone zostało Nowe Miasto praskie.
To tu miały miejsce ważne wydarzenia czeskiej historii współczesnej; Praskiej Wiosny 1968 roku, czy Aksamitnej Rewolucji 1989 roku. Dzisiejsze demonstracje też najczęściej odbywają się właśnie tutaj.
Nad Vaclavakiem góruje okazały budynek Muzeum Narodowego a nieco poniżej stoi pomnik patrona Czech – św. Vaclava na koniu.

Budynek Muzeum Narodowego w Pradze, szczyt placu Wacława. św. Vaclav na koniu w otoczeniu patronów czeskich. Zobacz Pragę z przewodnikiem
Plac Wacława, pomnik patrona Czech, księcia św. Vaclava

To tu krzyżują się linie metra, a „pod koniem” wielu mieszkańców miasta wyznacza punkt spotkania. Codzienny szybki rytm mieszkańców miesza się z leniwym przelewaniem się masy turystów. Hotele, sklepy, banki, kina, teatry, bary, restauracje. Sporo ciekawej architektury z początków XX wieku, sieć interesujących pasaży.

Właśnie tutaj „pod koniem” może rozpocząć się ciekawa wycieczka po Pradze z przewodnikiem -Śladami rzeźb Davida Černého. Zapraszam.
Masz pytanie? napisz: beata@popradze.pl

 

2 komentarze

  1. […] wiedzieć, że wędrując po Pradze możemy odwiedzić wiele interesujących miejsc nie płacąc ani grosza. Poniżej podaję 3 ciekawe […]

  2. […] festiwal Open Hous, umożliwia nam zwiedzić w Pradze to co na co dzień jest […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *